Watch videos with subtitles in your language, upload your videos, create your own subtitles! Click here to learn more on "how to Dotsub"

TEDTalk. Arianna Huffington: How to succeed? Get more sleep

0 (0 Likes / 0 Dislikes)
Mój genialny pomysł jest bardzo, bardzo prosty, a może odblokować miliardy wspaniałych pomysłów, które są w tej chwili w nas uśpione. Tym prostym pomysłem jest sen. (Śmiech) (Oklaski) Ten pokój jest pełen błyskotliwych kobiet. Jest to pokój niewyspanych kobiet. Ja na własnej skórze przekonałam się jak ważny jest sen. Dwa i pół roku temu zemdlałam z wyczerpania. Uderzyłam głową o biurko, złamałam kość policzkową, i mam teraz 5 szwów na prawym oku. Dlatego na nowo rozpoczęłam odkrywać wartosć snu. W tym czasie pogłębiałam wiedzę na ten temat, spotykałam się z lekarzami, naukowcami, i jestem tu dziś by wam powiedzieć, że droga do bardziej produktywnego, inspirujacego i szcześliwszego życia prowadzi przez dłuższy sen. (Oklaski) I my kobiety będziemy stać na czele tej rewolucji, tego nowego zagadnienia w ruchu feministycznym. Dosłownie prześpimy drogę do szczytu. (Śmiech) Dla mężczyzn niestety, brak snu stał sie atrybutem męskości. Niedawno jadłam kolację z facetem, który przechwalał się, że poprzedniej nocy przespał tylko 4 godziny. Miałam ochotę mu powiedziec, ale tego nie zrobiłam: „Wiesz co? Jakbyś przespał 5 godzin ta kolacja byłaby dużo bardziej interesująca. “ (Śmiech) Jest teraz taki zwyczaj prześcigania się w niewysypianiu. Szczególnie tu w Waszyngtonie, jeśli spórbujesz umówić się z kimś na śniadanie i powiesz: 'Może o ósmej?' najprawdopodobniej usłyszysz odpowiedź: „Ósma to dla mnie za późno, ale w porządku. Zagram w tenisa, wykonam kilka telefonów i spotkamy się o ósmej.' I tym ludziom wydaje się, że są niewiarygodnie zapracowani i wydajni, ale w rzeczywistości tak nie jest. Mamy przecież świetnych liderów w biznesie, finansach i polityce, którzy podejmują potwornie złe decyzje. Tak więc wysoki iloraz inteligencji nie jest jednoznaczny z byciem świetnym liderem, albowiem istotą przywództwa jest zdolność widzenia góry lodowej zanim zderzy się ona z Tytanikiem. A my już mieliśmy zdecydowanie zbyt dużo gór lodowych, przed którymi tytaników uratować się nie udało. I rzeczywiście, mam wrażenie, że jeśli firma braci Lehman (Lehman Brothers) byłaby firmą braci i sióstr Lehman, istniała by nadal. (Oklaski) Kiedy bracia byli bez przerwy zajęci pracą, może siostra zauważyłaby górę lodową, bo obudziłaby się po siedmiu i pół czy ośmiu godzinach snu, i byłaby w stanie lepiej ocenić sytuację . Jako że stawiamy teraz czoła złożonym kryzysom na świecie, to co jest dla nas dobre, to co przyniesie nam radość, wdzięczność, i wydajność w życiu prywatnym i zawodowym jest też najlepsze dla otaczajacego nas świata. Dlatego namawiam was do zamknięcia oczu i odkrycia tych wspaniałych pomysłów, które w nas drzemią. Wyłączcie silniki i odkryjcie moc snu. Dziekuję. (Oklaski)

Video Details

Duration: 4 minutes and 42 seconds
Country: United Kingdom
Language: English
Producer: TED
Director: TED
Views: 102
Posted by: popularess on Jan 10, 2011

In this short talk, Arianna Huffington shares a small idea that can awaken much bigger ones: the power of a good night's sleep. Instead of bragging about our sleep deficits, she urges us to shut our eyes and see the big picture: We can sleep our way to increased productivity and happiness -- and smarter decision-making.

Caption and Translate

    Sign In/Register for Dotsub to translate this video.