Watch videos with subtitles in your language, upload your videos, create your own subtitles! Click here to learn more on "how to Dotsub"

Water Changes Everything

0 (0 Likes / 0 Dislikes)
Uji! Eshte nevoja me primare e jetes Por ka nje krize uji ne boten tone tani Rreth 1 miliarde njerez jetojne pa uje te pijshem Po ndodh kudo rreth botes Dhe sidomos ne zonat ne zhvillim Afriken nensahariane, Azine Juglindore dhe Ameriken Latine Eshte nje krize uji,sepse fillon me ujin Por uji ndikon gjithcka! Arsimin Shendetin Varferine Dhe sidomos grate dhe femijet Le te shikojme nje familje te perfshire ne krizen e ujit Ka shume mundesi qe ata te jetojne Me me pak se 1 dollar dita Kur kane etje Nuk munden thjesht te hapin rubinetin Per nje gote uji te ftohte Ata nuk kane nje rubinet! Ne fakt, femijet dhe grate ikin te mbushin uje Shume ecin deri ne 3 ore ne dite Per te burimi me i afert per te mbledhur uje Qe jane burime te hapura ne natyre Te ekspozuara ndaj cdo mbeturine Koha e shpenzuar per uje eshte kohe, te cilen ata nuk e shfrytezojne dot per te lexuar Te fitojne para,ose per tu perkujdesur per familjen Disa gra ne Afrike shpenzojne me shume kohe duke mbledhur uje se cdo aktivitet tjeter Dhe ecja nuk eshte thjesht e veshtire Eshte e rrezikshme! Grate jane vetem dhe te ngarkuara me litra uje Shume gra lendohen Ndonjehere ato sulmohen Kur arrijne ne shtepi AI pak uje qe kane mbledhur Nuk eshte i paster! Disa familje e dine qe uji qe pijne eshte i ndotur me baktere qe shkaktojne Diarrene Dehidratimin Vdekjen! Po cfare zgjedhje tjeter kane? Femijet, sidomos bebet Jane te prekur me se shumti Rreth cdo 19 sekonda nje nene humbet femijen nga nje semundje e shkaktuar nga uji Dhe cdo dite,gati 1 miliarde njerez Po jetojne ne kete menyre Derisa ata te marrin pak ndihme Kriza e ujit eshte e zgjidhshme Ka zgjidhje per te ! Disa jane te reja dhe inovative Si sistemet e filtrimit te ujit Te tjera jane te vjetra Psh puset Keto sjellin ujin e paster Shume me afer njerezve qe i nevojitet Nje projekt i tille i rikthen ore cdo dite njerezve Kjo kohe eshte nje mundesi Eshte liri per te shkuar ne shkolle Per tu arsimuar Per te punuar ose te fillosh nje biznes Per te rritur nje familje! Vetem Afrika mund te kurseje 40 miliarde ore cdo vit Kjo eshte totalja e punes ne France Uji i paster dmth me pak semundje Me pak para te shpenzuara ne shendetesi Qe dmth me shume para per libra dhe rroba Dhe nese projekti ndertohet afer shkollave Atehere do te rritet pjesemarrja Sidomos ndermjet vajzave Kriza e ujit eshte e madhe Po ne mund ta zgjidhim! Pak para do ndihmojne shume njerez Te pine uje te paster Por kjo domethene me shume se thjesht uje i paster. Sepse uji,ndryshon gjithcka!!

Video Details

Duration: 3 minutes and 24 seconds
Country:
Language: English
License: Dotsub - Standard License
Genre: None
Views: 4
Posted by: flaviaganci on Nov 16, 2016

Caption and Translate

    Sign In/Register for Dotsub to translate this video.